К основному контенту

ВІРТУАЛЬНІ ЛОКАЛЬНІ МЕРЕЖІ

Завдання:

Створити локальну мережу на 120 машин, та створити у ній 10 VLAN (віртуальних локальних мереж).
Віртуальною локальною мережею (Virtual Local Area Network, VLAN) називається група вузлів мережі, трафік якої, в тому числі широкомовний, на канальному рівні повністю ізольований від трафіку інших вузлів мережі.
Основне призначення технології VLAN полягає в полегшенні процесу створення ізольованих мереж. Перевагою віртуальних мереж є те, що вони дозволяють створювати повністю ізольовані сегменти мережі шляхом логічної конфігурації комутаторів, не вдаючись до зміни фізичної структури.

Хід роботи

Для реалізації даного завдання нам знадобляться 6 комутаторів з 24-ма роз'ємами, та один роутер для підключення обладнання до мережі Інтернет, та з'єднання нашої мережі. Тут же ми схематично поділяємо їх на VLAN-мережі, щоб полегшити подальші налаштування.

Схематичний поділ мережі

VLAN 1 ми не створювали, тому що за умовчанням на кожному комутаторі саме ця віртуальна мережа належить всім портам.
Почнемо безпосереднє налаштування мережі.
Для початку увімкнемо на всіх комп'ютерах автоматичне отримання IP адреси(DHCP). 

Налаштування комп'ютерів

Потім налаштуємо роутер. Потрібно створити три інтерфейси для наших мереж. У мене інтерфейси матимуть такі IP адреси: 192.168.1.1, 168.192.1.1, 178.189.1.1. Також ми налаштуємо DHCP роздачу IP-адрес на кожен інтерфейс: тому на кожен відповідний інтерфейс будуть відповідні IP-адреси (192.168.1.0 - мережа зверху, 168.192.1.0 - мережа зліва, 178.189.1.0 - мережа справа).

Налаштування DHCP в роутері

Тепер час для налаштування VLAN на комутаторах.Налаштувати можна або через командний рядок, або за допомогою інтерфейсу.
Я буду користуватись варіантом номер 2.
Це можна зробити на вкладці "Switch" у розділі "VLAN Database". Додавання VLAN-у відбувається натисканням на кнопку "Add". 

Вікно налаштувань VLAN-ів

Потім обираємо комп'ютери з потрібної віртувальної мережі і призначаємо порту комутатора, що з'єднаний з комп'ютером, і призначаємо заданий VLAN.За допомогою графічного інтерфейсу це можна зробити на вкладці "Switch" у розділі "Interface" у відповідному інтефейсі. Для зміни VLAN-у потрібно, щоб було обрано поле Access та навпроти нього обрати з випадного списку заданий VLAN.

Вікно налаштувань VLAN-ів на портах комп'ютерів.

Після створення всіх VLAN-ів та встановлення їх на потрібних портах варто створити trunk-порти.
Транк - це лінія зв'язку, яка з'єднує між собою порти двох комутаторів (а також комітатора - роутера); в загальному випадку через транк передається трафік декількох віртуальних мереж.
Призначити порту мітку trunk можна за допомогою графічного інтерфейсу. На вкладці "Switch" у розділі "Interface" у відповідному інтефейсі змінємо Access на Trunk. Після цього всі VLAN-и у випадному списку будуть відмічені галочкою. 

Trunk-порт

Наступним етапом після створення всіх Trunk-портів між комутаторами один з одним та роутером буде створення окремих інтерфейсів на роутері для кожної віртуальної мережі.
Це виконується у командному рядку шляхом введення наступних команд:

Router(config)#interface FastEthernet8/0.1
Router(config-subif)#encapsulation dot1q 2
Router(config-subif)#ip address 192.168.0.1 255.255.255.248
Router(config-subif)#exit

Гарним стилем створення інтерфейсу буде написання після крапки номеру VLAN-у для якого створюємо інтерфейс.

Кінцевий вигляд мережі:



Файл даної практичної роботи знаходиться тут.


Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Топологія комп'ютерних мереж

     Під топологією звичайно розуміють взаємне розташування один щодо одного вузлів мережі. До вузлів мережі в даному випадку відносяться комп'ютери, концентратори, свитчи, маршрутизатори, точки доступу тощо.      Топологія - це конфігурація фізичних зв'язків між вузлами мережі. Характеристики мережі залежать від типу встановлюваної топології. Зокрема, вибір тієї чи іншої топології впливає: • на склад необхідного мережевого обладнання; • на можливості мережевого обладнання; • на можливості розширення мережі; • на спосіб управління мережею. На практиці використовуються шість базових топологій: зіркоподібна  кільцева  шинна  змішана  деревоподібна.        Затримка мережі - це час передачі інформаціфйних повідомлень між абонентами, тобто час між видачею повідомлення з абонента-джерела і його прийомом абонентом-одержувачем (адресатом).       Перепускна здатніст...
ЛІНІЇ ЗВ'ЯЗКУ 1. Лінії зв’язку           Для побудови комп'ютерних мереж застосовуються лінії зв'язку, що використовують різну фізичну середу. Як фізичне середовище в комунікаціях використовуються: метали (в основному мідь), надпрозоре скло (кварц) або пластик і ефір. Фізичне середовище передачі даних може являти собою кабель "вита пара", коаксіальні кабель, оптоволоконний кабель кабель і навколишній простір.           Лінії зв'язку або лінії передачі даних - це проміжна апаратура і фізичне середовище, по якій передаються інформаційні сигнали (дані).           В одній лінії зв'язку можна утворити кілька каналів зв'язку (віртуальних або логічних каналів), наприклад шляхом частотного або тимчасового поділу каналів. Канал зв'язку - це засіб односторонньої передачі даних. Якщо лінія зв'язку монопольно використовується каналом зв'язку, то в цьому випадку лінію зв'язку називають каналом зв'язку.   ...
IOT В CISCO PACKET TRACER. РОЗУМНИЙ ДІМ Починаючи з 7 версії програми Cisco Packet Tracer у програмі з ’ явилась підтримка Internet of Things ( Інтеренет речей ). Інтеренет речей - це концепція мережі , яка складається з пристроїв , які здійснюють обмін даними між фізичним світом і комп ' ютерними системами , за допомогою використання стандартних протоколів зв ' язку . Отже розглянемо, які можливості надає нам Cisco Packet Tracer. Панель елементів 1 - мережеві пристрої 2 - кінцеві пристрої 3 - компоненти 4 - з'єднання 5 - різне 6 - з'єднання мультикористувача Елементи Internet of Things знаходяться переважно в 2 вкладці. Проте є один елемент з вкладки 1.Цей елемент називається домашнім шлюзом. Вкладка мережевих пристроїв(підгрупа бездротових пристроїв) Жовтим маркером виділенні елементи, що використовуються в Internet of Things. Вкладка кінцевих пристроїв Кінцеві пристрої поділяют...